Afgelopen woensdag, 1 augustus, werden over heel Colombia, in de verschillende regio's die te maken hebben mijnbouw, lokale protesten gehouden tegen de mijnbouw politiek van de nationale regering. Die wil de ontwikkeling van Colombia herorienteren met behulp van een aantal 'locomotieven', waarvan één de zogenaamde 'grootschalige mijnbouw locomotief' is. De regering wil deze visie voor een toekomstig Colombia koste wat kost doordrukken, in ging zover om op de recente Rio+20 top in Brasilië aan te kondigen de Amazone regio zou opgesteld worden voor wat ie 'duurzame mijnbouw' noemde. Een uitspraak die door verschillende sociale en milieu organisaties met verontwaardiging en ongeloof werd onthaald, net op de belangrijkste top die juist beslissingen moest nemen om verdere schade aan de aarde te voorkomen.
Hoewel de impact van grootschalige mijnbouw in Colombia nog niet zo ernstig is als in andere landen binnen de regio zoals bijvoorbeeld in Peru, laten die zich toch meer een meer voelen in het land - bijvoorbeeld in de regio Guajira - en brengen ze de kostwinning en het leven van zowel inheemsebevolkings groepen, als lokale boeren en artesanale kleinschalige mijners in gevaar, die nu plaats moeten ruimen voor multinationale bedrijven en grootschalige mijnbouwprojecten die een grote impact hebben op het milieu en de sociaal-culturele gewoontes in de regios.
Daarom werd op 1 agustus over het hele land een dag van nationaal protest uitgeroepen tegen die zogenaamde mijnbouw 'locomotief' die prompt werd omgedoopt tot een 'pletwals' waaronder lokale gemeenschap terechtkomen. Ook met de recente goedkeuring van het handelsakkoord met de VS werd de spot gedreven, namelijk door een caricatuur van Obama voorop te laten lopen, met de mijnbouw 'pletswals' in zijn zog.