Oktober 2010 zal in het geheugen van westelijk Guatemala gegrift staan. Die maand zullen er 4 volksraadplegingen georganiseerd worden over mijnbouw. Dit zullen dan de 43ste, 44ste, 45ste en 46ste volksraadpleging op gemeentelijk niveau in de hooglanden.
Tot nog toe was het resultaat telkens weer dat de gemeenschappen zich resoluut tegen de mijnbouw uitspraken in hun gemeenschap.
Metaalmijnbouw betekent een reële bedreiging in het hele land, aangezien de regering nu al 117 licensies heeft toegekend zonder aan de wettelijke vereiste van raadpleging aan de bewoners te voldoen. Daarom ontstond er in 2005 een beweging over het hele hoogland van gemeenten die zelf hun volksraadplegingen organiseerden, tot in de kleinste dorpen en gehuchten. Tot op vandaag namen al meer dan 600.000 mensen, vooral indígenas (inheemsen) deel aan deze raadplegingen.
Volgens de laatste gegevens zullen de raadplegingen op volgende data plaatsvinden:
14 oktober - Huitán, Quetzaltenango
20 oktober - Cabricán, Quetzaltenango
22 oktober - Santa Cruz del Quiché, Quiché
29 oktober - Uspantán, Quiché (Nog te bevestigen)